KKTC ‘de Mahkemeler Yazdır e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Administrator tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 06 Kasım 2010 13:26

Bu hafta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ‘n de Mahkemelerin nasıl örgütlendiğinden bahsetmek istiyorum.Bu konu bizde pek bilinmeyen bir konudur…Haftaya da KKTC ‘de uygulanan mevzuattan bahsetmek istiyorum.
KKTC'de mahkemeler bir şemsiye altında ancak iki ayrı düzeyde örgütlenmiştir.
1. Alt Mahkemeler:
Anayasanın 155. maddesi Alt Mahkemelerin kuruluşunu ve bunların görev ve yetkilerinin yasa ile düzenlenmesini öngörmektedir. Yasaya göre Alt Mahkemeler, Kaza Mahkemeleri ismi altında faaliyet göstermektedirler. Anayasa ve yasalarla Yüksek Mahkemeye verilen yargısal yetki dışında kalan tüm yetkiler Alt Mahkemelerce kullanılmakta ve bu mahkemelerce verilen her türlü karardan Yüksek Mahkemeye, Yargıtay olarak, istinaf edilebilmektedir.
Bütün Mahkemelerde görev yapan Toplam yargıç sayısı 31'dir. Bunlar Yüksek Mahkemede Başkan ve 7 Yüksek Mahkeme Yargıcı, Kaza Mahkemelerinde, 4 Kaza Mahkemesi Başkanı 8 Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı ve 10 da Kaza Mahkemesi Yargıcı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Askeri Yargıtay'da bir üye bulunmaktadır. Yüksek Mahkeme Yargıcı olabilmek için en az 15 yıl mesleki deneyim gerekmektedir. Bu süre Kaza Mahkemesi Başkanı için on yıl, Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı için 8 yıl ve Kaza Mahkemesi Yargıcı için ise 5 yıldır.
Kaza Mahkemeleri de kendi içinde değişik yetkilerle donatılmıştır. Bunlar şöyle özetlenebilir;
A. Hukuk Meselelerinde.
a.Tam Kadrolu Kaza Mahkemesi
Kaza Mahkemesi düzeyinde görev yapan bu Mahkeme en az iki veya en çok üç yargıçtan oluşur.Uygulama da ise heyette sadece iki yargıç bulunur ve heyete başkanlık eden genellikle Kaza Mahkemesi Başkanıdır. Parasal yetki sınırı sonsuz olup başlangıç basamağı 5.000 TL'dir. Oybirliği sağlanmayan davalarda davasını veya iddiasını kanıtlamakta yükümlü taraf bu yükümlülüğü yerine getirmemiş sayılır. İhtilaf konusu 15.000 TL'ye kadar olan davalarda, Başkanın tek başına oturma yetkisi vardır.
b. Kıdemli Kaza Mahkemesi Yargıcı.
Tek başına oturum yapar. Yetki sınırı 15.000 TL'ye kadardır.
c. Kaza Mahkemesi Yargıcı
Tek başına oturum yapar. Parasal yetki sınırı 5.000 TL'ye kadardır.
B. Ceza Meselelerinde.
a. Ağır Ceza Mahkemesi
Kaza Mahkemesi düzeyinde olan bu mahkemenin heyeti üç yargıçtan oluşur. Salt yasal açıdan üç Kaza Mahkemesi Yargıcının heyette bulunması yeterlidir. Ancak sanığın ölüm cezası ile müstelzim bir suçla itham edilmesi halinde hey'ete bir Kaza Mahkemesi Başkanının başkanlık etmesi yasa gereğidir. Buna rağmen uygulamada heyet, bir Başkan, bir Kıdemli Yargıç ve bir Kaza Mahkemesi Yargıcından oluşmaktadır. 5 yılın üzerinde hapis cezası veya 2.000 TL'nin üzerinde para cezası ile cezalandırılabilen davalara bakıp onları karara bağlamaya yetkilidir. Ağır Ceza Mahkemesi işlenen suçtan zarar gören kişiye 15.000 TL'ye kadar tazminat ödenmesini de emredebilir. Her iki tarih de dahil olmak üzere 1 Temmuz - 14 Eylül tarihleri arasında olan adli tatil süresi içinde oturum yapamaz. Bu süre dışında kalan zamanlarda KKTC'de tek olan Ağır Ceza Mahkemesi dönüşümlü olarak mahkeme olan her ilçede oturum yapmaktadır.
b. Kaza Mahkemesi
Tek yargıç olarak (Başkan veya Kıdemli Yargıç da dahil) oturum yapan kaza Mahkemeleri beş yıl hapis veya beş milyar TL para cezası ile cezalandırılan suçlara bakarlar. Başsavcı uygun görmesi halinde, on yıl hapis cezasını veya beş milyar TL para cezasını aşmayan suçlar da bu mahkemelerde serian karara bağlanabilir. Ancak böyle bir durumda dahi, bu mahkemelerin verecekleri ceza beş yıl hapis veya iki milyar TL para cezasını aşamaz.
c. Aile Mahkemeleri
Kişi ve Aile Hukuku (ahvali şahsiye) davalarına bakan tek yargıçlı mahkemelerdir.
d. Çocuk Mahkemeleri
Bölüm 157 Çocuk Suçluları Yasası uyarınca normal Kaza Mahkemeleri dışında görev yapan bu mahkeme yaşları 16'dan aşağı olan çocuk sanıkları yargılar. Yargıçları Kaza Mahkemesi Yargıçlarıdır. Bu mahkemelerde yapılan duruşmalarda, ilgililerin dışında, salona kimse alınmaz. Ancak çocuğun kimliğinin belirlenmesine yardımcı olacak yayınların yapılmaması koşuluyla basının duruşmaları izlemesine izin verilebilir.
Kaza Mahkemeleri tarafından verilen her karar, isteme bağlı olarak, Yüksek Mahkemeye Yargıtay olarak istinaf edebilmektedir.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Yazarları


Tan YILDIRIM

03 / 03 / 2015
TAŞERON İŞÇİLER MESELESİ

Ziyaretçi Sayacı

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün22
mod_vvisit_counterDün157
mod_vvisit_counterBu Hafta179
mod_vvisit_counterToplam167173

Son Haberler

Online Soru Sorma